Цикл інтерв'ю з українськими стажерами в євроінституціях - випуск №1Чи знали ви раніше про можливості стажування у Європарламенті чи Єврокомісії? Якщо і бачили такі оголошення чи вірили, що це реально?

Власне, це цілком можливо. І для того щоб такі стажування стали зрозуміліші і доступніші для більшого кола українців, ми вирішили підготувати ряд інтерв’ю з колишніми і нинішніми стажерами. Окрім цього досвід і враження від роботи в європейських інституціях допоможе краще зрозуміти цінність об’єднаної Європи, сучасні виклики, відкрити Вам багато цікавих нюансів життя в мультикультурному середовищі і особливості інтеграції у них українців.

Наше перше інтерв’ю ми підготували з Антоном Дубінським, Президентом ГО «Брюссельське коло», організації, яка власне об’єднує колишніх і нинішніх українських стажерів у євроінституціях і заохочує використання кращих європейських практик стажувань в Україні.

Брюссельське коло (БК): Антоне, доброго дня! Оскільки Ви відкриваєте серію даних інтерв’ю, від Вас ми очікуємо якомога ширшого ознайомлення з програмою в якій Ви брали участь і особливостями стажування в Брюсселі. Отож, де Ви стажувались, як дізнались про цю програму і як вирішили податись?

Антон Дубінський (АД): Дійсно, я проходив професійне стажування у Європарламенті протягом шести місяців за Програмою Роберта Шумана (The Robert Schuman Traineeship), з 01/03/2017 по 01/08/2017.

Дізнався про програму з інтернету. До пошуків мене спонукав досвід знайомих, що вже встигли пройти схожі стажування у Брюсселі. Можу поділити свій досвід подачі заявки на два етапи:

1)  Перша спроба пройти відбір була невдалою. Подавався на початку 2016-го року перед закінченням своєї магістерської програми і мав надію, що одразу по отриманню диплому зможу пройти стажування в ЄП. Пам’ятаю, що дуже прискіпливо підійшов до написання мотиваційного листа та опису свого досвіду, а тому виділив цьому процесу кілька днів. Не допомогло;

2)  Хай це прозвучить дивно, але другого разу, навчений тим, що краще менше , але по суті, я виділив набагато менше часу написанню мотиваційного листа та інших супровідних документів. На мій подив цей підхід виявився більш ефективним і на початку 2017-го я вже готувався до переїзду в Брюссель. У якомусь сенсі це дійсно лотерея :)

БК: Що, на Вашу думку, стало тією ключовою перевагою, завдяки якій Вас відібрали на участь у програмі? 

АД: Відверто кажучи так і не встиг спитати свого супервайзера про це :) Але, якщо серйозно, то це знання іноземних мов (на той момент англійська та польська), досвід навчання у країнах Вишеградської четвірки, та залученість у різного роду волонтерства та соціальні активності. Ще один нюанс. Тут дуже багато залежить від того у який генеральний директорат ви подаєтеся, адже саме він визначає який досвід та навички від вас очікуватимуть. У моєму випадку це був DG EXPO, що відповідає за зовнішні політики ЄП, де, до речі, є відділи у яких займаються країнами Східного партнерства ;) 

БК: Скажіть, якою була Ваша мотивація взяти участь у програмі стажування?

АД: Після шестирічного періоду вивчення історії та засад функціонування Європейського Союзу та після подій Євромайдану питання мотивації для мене відпало само по собі. Хотілося на власні очі побачити внутрішню кухню організації-лауреата Нобелівської премії миру.

БК: Опишіть Ваші враження від перших днів стажування?

АД: Dreams come true і ніяк інакше! Коли в перший день ти приходиш до сесійної зали, знаходиш своє ім’я серед сотень інших у переліку обраних стажерів та після формальної частини мандруєш кулуарами Європарламенту – перехоплює подих і голова іде обертом. Також з перших днів стажування стажери організовуються у Шуманівський Стажерський Комітет, який відстоює інтереси стажерів та займається їх професійним та особистісним розвитком.

БК: Що Вам найбільше сподобалось в процесі стажування? А що справило негативне враження? 

АД: Можливість долучитися до формування аналітичних матеріалів, що згодом потрапляли на стіл євродепутатів та членів окремих делегацій ЄП до зарубіжних країн. Це дійсно відповідальна, важлива та вимоглива робота, яка робить з тебе професіонала.

Відверто кажучи негативних моментів у процесі стажування не можу згадати. Єдиною незручністю можна назвати нерівномірність робочого навантаження, що може виливатися у тиждень відсутності будь-якої роботи або ж навпаки необхідності працювати з ранку до ночі. 

Зображення 1: Стажери Європарламенту на одному з засідань комітетів. Антон у центрі фото.

БК: Який досвід, на Вашу думку, став би корисним для України?

АД: Розуміння того, що окрім України у ЄС переймаються багатьма іншими темами - є визначальним у побудові конструктивних та зрілих відносин з Європою. Відвідуючи засідання численних парламентських комітетів та заходів окремих євродепутатів починаєш бачити ширшу картину.

БК: Опишіть як проходила Ваша соціалізація в новому міжнародному середовищі?

АД: Мушу визнати, що соціалізація проходила напрочуд легко! У моєму випадку стажери-колеги з мого відділу фізично знаходилися в одному приміщені зі мною, а тому комунікація була постійна і безперервна. Окрім цього багато бар’єрів руйнується під час спільного «плаксінгу» щочетверга ;)

БК: Розкажіть, будь ласка, детальніше про неформальні традиції стажерів? 

АД: Повертаючись до зустрічей стажерів (і не тільки) щочетверга на площі Люксембург (Place du Luxembourg), що знаходиться навпроти основних корпусів ЄП. Плаксінг – це велелюдно, весело та завжди по-новому. Після роботи стажери мчаться до ресторацій на площі (для нашої групи це був Грейп вайн), щоб встигнути до завершення щасливих годин. Найстійкіші залишаються на площі до першої або другої ночі, коли починають зачинятися останні заклади. 

Ще однією з неформальних традицій можемо вважати Євробал. Зазвичай він проводиться в останній місяць стажування і стає кульмінацією ваших п’яти місяців у Брюсселі. Все як у кіно: вечірні костюми та сукні, червоний килимок, обрання героїв вечора тощо. Мені пощастило бути, коли цей бал проводився разом із стажерами Єврокомісії, але як воно зараз відбувається - не можу сказати.

Зображення 2: Традиційна зустріч євростажерів на площі Люксембург, що біля Європарламенту.

БК: Що би Ви порадили наступним стажерам?

АД: Будуйте якомога більше зв’язків зі своїми іноземними колегами, українською спільнотою та працівниками інституції у якій Ви працюєте. Ніколи не знаєш хто і коли може змінити Ваше життя або ж навпаки Ви можете комусь стати в нагоді

БК: Поділіться кількома порадами, як такі зв’язки налагоджувати?

АД: Все просто! Ходіть на якомога більшу кількість заходів всередині Європарламенту, адже їх там буде стільки, що вам ще потрібно буде навчитися правильно розставляти пріоритети (в нагоді став би пісочний годинник Герміони). Може статися так, що час від часу вад доведеться ходити на сторонні заходи, щоб підмінити свого супервайзера. І не забувайте про плаксінг – це місце, де найлегше завести контакти. 

БК: Як вдалось застосувати отриманий досвід після стажування?

АД: В Україні євроінституції є синонімами якості та високого рівня професіоналізму, що позитивно впливає на Вашу конкурентоздатність на ринку праці. Досвід стажування у Європарламенті допоміг мені зі стартом кар’єри спочатку у корпоративному секторі, де довелося займатися міжнародним розвитком, а згодом й в системі ООН. 

БК: Ваш досвід стажування знайшов своє продовження у створенні разом з друзями ГО «Брюссельське коло» в Україні. Розкажіть, будь ласка, яка Ваша особиста мотивація в такій активній діяльності і чи можна приєднатись до Кола іншим стажерам?

Зображення 3: Момент створення Брюссельського кола у грудні 2018 року.

АД: Так, як я міг забути про це! Дійсно, мій досвід у Європарламенті став визначальним у багатьох відношеннях. Але усвідомлення, що нам слід почати об’єднувати стажерів з євроінституцій прийшло лише через півроку по поверненню зі стажування. 

В силу своєї професійної діяльності довелося побачити і зрозуміти, що люди є найбільшою цінністю в будь-якій спільноті. А по-справжньому сильні люди лише тоді, коли вони об’єднані чимось спільним. У нашому випадку цим спільним став досвід стажування. 

Але стажування це лише вершина айсбергу і нам ще доведеться разом дізнатися що ж там під цим шаром льоду. Разом нам доведеться також будувати цю динамічну спільноту – тому усі стажери запрошуються до спільного творення нашого Кола.

Приєднуйтесь! 72 views

European Parliament trainees

Brussels Circle © 2023